Učenici OŠ Slano na terenskoj nastavi u Gradu
Autor: Josip Kačunić, 16. 3. 2015.

Svaki izlet veseli, a posebno najmlađe.Tako ih  je  razveselila i najava izleta, odnosno terenske nastave, u četvrtak 12. ožujka u Dubrovnik. Slijedeći  Godišnji plan i program nastave za 2014./2015. školsku godinu, a uz suglasnost roditelja i u pratnji učitelja , učenici svih razreda ,od prvoga do osmoga realizirali su i  proveli  jedan kvalitetan dan obilazeći znamenitosti Dubrovnika, učeći  u korelaciji više predmeta na istom satu. Zahvaljujući stručnim  vodičima i strpljivosti učitelja, a nadasve velikom zanimanju učenika za sve što su u četvrtak vidjeli, čuli i naučili, smatramo kako je ovaj izlet u potpunosti ispunio svoje ciljeve.

Obilazeći Grad i diveći se njegovoj ljepoti i učeći njegovu povijest, a sve uz dodatne kuriozitete , anegdote i legende  s kojima su se prvi put susreli, učenici su stjecali nova saznanja  i sa zadovoljstvom ih međusobno prepričavali i sutradan zabilježili u svoje bilježnice.

Ipak je poseban doživljaj bio uspeti se uspinjačom (žičarom) na Srđ. Uz malo zaziranja od visine, uz puno uzbuđenja i zabave, svi su ipak uživali u panorami  Grada iz ptičje perspektive.

A na Srđu….

Ulaskom u tvrđavu  koja je 1991.“ Obranila“ Grad, razgledavajući postav u Muzeju Domovinskoga rata, uz dodatna pojašnjenja njihovih učitelja, shvatili su kako su došli na mjesto gdje se stvarala  novija povijest. Iako do toga trenutka pomalo razigrani i već umorni,na Srđu su imali stotine pitanja o ratu  tražeći i prepoznajući  fotografije svojih spaljeni sela:Osjetno je bilo, kako su  uglavnom učenici starijih razreda, s dostojanstvom i sućuti čitali imena poginulih  u Domovinskom ratu.

I na kraju posjet izložbi „120 godina hrvatskog lovstva „ gdje   interes, čuđenje i oduševljenje učenici nisu skrivali. Istini za volju  autoru ovih redaka izlošci su izazvali i suosjećanje s  mrtvim pogledima prepariranih stvorenja, ali lovačkim rječnikom kazano: to su trofeji. Nadati se  kako posjet ovoj izložbi neće u djeci probuditi iskonski poriv za ubijanjem  nevinih Božjih stvorenja, samo iz hobija. Kada je voditelj na  Izložbi objašnjavao učenicima kako su  životinje označene crvenom karticom strogo zabranjene za ubijanje i kako su zaštićena vrsta, dječja iskrenost u trenutku zbunjenosti izazvanoj voditeljevom kontradiktornošću, progovorila je spontano:“Pa zašto ste ih vi ubili?“ Upitao je Ante Batina, učenik drugoga razreda.

Da. Zašto? Djeca bi sigurno bila puno sretnija da su sve ove izložene vrste vidjeli žive negdje u prirodi u svom prirodnom okruženju.

No, uz ostalo  što su vidjeli u Gradu i na Srđu i ovdje su“ puno“ naučili.

Ljilja Šimunović

Idi u Foto-galerija: