TERENSKA NASTAVA UČENIKA 4.r.
Autor: Josip Kačunić, 29. 4. 2016.

U 4. r. su više puta imali terensku nastavu u sklopu prirode i društva.

Učeći o živoj prirodi proveli su istraživački sat na obližnjem travnjaku, u blizini samostana sv. Jeronima.  Cilj prvog sata izvođenja terenske  nastave je bio uočiti biljke travnjaka i ustanoviti koliko na  1 m 2 ima primjeraka pojedine vrste. Uz oprez zbog mogućih gmizavaca, pronašli smo  mjesto u hladovini maslinika. Označili smo 1 m 2  (povezali sadržaje matematike –mjerenje površine i učili iz životne stvarnosti).  Zaključak : Na označenom m2 najviše je maslačaka i trputaca.

Slijedeći sat terenske nastave je bio  uočiti karakteristike mora,biljaka i  životinja u moru i uz more. U šetnji prema Grgurićima, zaista smo uživali zbog sunčanog  proljetnog vremena, veselo smo razgovarali o ljepoti našeg zavičaja. Putem smo promatrali stabla maslina, grmlje i uređene okućnice. Naravno, blizina mora nam je svima izazvala želju za kupanjem. Njegova boja je bila prekrasna plavo-modra, pa sve do nijansi zelenkaste zbog nadvijenih borovih krošnji. Na plaži smo pronašli školjke, ubrali svežanj motara-aromatične biljke slankastog okusa koja se koristi i u kulinarstvu, a često raste uz samo more. Poticaj za likovnu kulturu je bio odgovarajući, tako da nisu izostali niti uspješni likovni radovi.  Istraživanje i nastava prirode u prirodi veoma se svidjela učenicima i dokazala kako je motivacija jedan od osnova uspješnog učenja.

Katarina Falkoni

Idi u Foto-galerija: