Nagradni izlet sudionika natjecanja iz vjeronauka u Boku Kotorsku
Autor: Josip Kačunić, 31. 5. 2016.

Učenici s područja Dubrovačke biskupije koji su sudjelovali na županijskom natjecanju iz vjeronauka, nagrađeni su izletom u Boku Kotorsku u subotu 28. svibnja.

Prva „postaja“ nagradnog izleta za 80-ak učenika i njihovih mentora bili su Perast i Gospa od Škrpjela gdje ih je dočekao župnik don Srećko Majić, te ih upoznao s bogatom poviješću ovog grada, a napose umjetno napravljenog otočića Gospe od Škrpjela. Don Srećko je kazao kako su otok i kapela podignuti u znak zahvalnosti Gospi za ozdravljenje jednog od dvojice braće Martešića koji su na tom mjestu 1452. pronašli Gospinu sliku. Peraštani su tijekom stoljeća nasipavanjem kamena povećali površinu otoka. Već u 15. st. na hridi je podignuta kapelica, u koju je stavljena Gospina slika. Veća crkva sagrađena je 1630. godine.

Nakon toga učenici i mentori nastavili su prema Kotoru gdje su imali priliku prošetati starim dijelom ovog lijepog grada, a posjetili su i dvije značajne crkve: katedralu sv. Tripuna gdje su se upoznali s njezinom poviješću, te crkvicu sv. Marije u kojoj je izloženo neraspadnuto tijelo prve hrvatske blaženice Ozane Kotorske, o kojoj je učenicima nekoliko rečenica rekla sudionica izleta dominikanka s. Tješimira Bešlić, s obzirom da je i bl. Ozana bila dominikanka.

Motiv za ovogodišnji izlet u Boku Kotorsku bio je sv. Leopold Bogdan Mandić, koji je jedan od zaštitnika Godine milosrđa, te su stoga na kraju učenici i mentori posjetili i Herceg Novi, njegovo rodno mjesto, gdje su posjetili župnu crkvu u kojoj je sv. Leopold kršten, te gdje se čuvaju neki od predmeta vezanih uz ovog sveca: krstionica u kojoj je kršten, ispovjedaonica u kojoj je ispovijedao, te njegova misnica i štola. Nakon toga posjetili su i crkvu sv. Leopolda gdje su imali priliku iskazati štovanje njegovim relikvijama.

Nagradni izlet održan je u organizaciji Katehetskog ureda Dubrovačke biskupije.

(preuzeto: http://www.dubrovacka-biskupija.hr)

FOTO: