Produženi boravak u OŠ Slano
Autor: Josip Kačunić, 12. 7. 2017.

Dragi roditelji,

Osnovna škola Slano u suradnji s Općinom Dubrovačko primorje i Dubrovačko-neretvanskom županijom pokreće program produženog boravka u prostorijama Osnovne škole Slano. Produženi boravak je organizirani oblik rada koji djeci osigurava kvalitetno i kontrolirano provođenje slobodnog vremena  nakon nastave. Produženi boravak se počeo provoditi u Gradu Dubrovniku i Općini Župa dubrovačka prije tri godine, te je interes roditelja svake godine sve veći. Takav način rada posebno je zanimljiv roditeljima koji rade ili žele početi raditi, a nemaju kome povjeriti djecu. Roditelji također ne moraju brinuti o prehrani djeteta s obzirom da im nakon nastave slijedi organizirani kuhani ručak i  užina.

Produženi boravak je organiziran na sljedeći način:

11,35 – 12,30 – dolazak učenika u učionicu za produženog boravka, gdje ih dočekuje učitelj/ica razredne nastave te je s njima cijelo vrijeme. Odmor po vlastitom interesu (razne igre u zatvorenome i lagano opuštanje nakon nastave)

12,35 – 13,00 – pranje ruku i odlazak u drugu prostoriju na ručak

13,00 – 14,30 – pisanje domaće zadaće te ponavljanje gradiva i nejasnog sadržaja toga dana

14,00 – 16,00 – organizirano slobodno vrijeme poput likovne radionice u kojima koristimo razne materijale, glazbene radionice u kojima pjevamo i plešemo, čitanje časopisa i rješavanje križaljki, odlasci u šetnju i igre na otvorenom, odlasci u sportsku dvoranu, igranje društvenih igara, gledanje crtanih i dokumentarnih  filmova, igre na kompjuteru

16,00 -17,00 –  roditelji dolaze po svoju djecu i odvode ih kući.

Organizacija rada je vrlo fleksibilna i moguće ju je prilagoditi svakoj situaciji. Sve je podređeno potrebama i interesima djece kako bi im vrijeme provedeno u školi bilo što ugodnije i ljepše . Naravno, svakodnevno ćemo ispunjavati naše obaveze u što spada pisanje domaćih zadaća, učenje, ponavljanje i vježbanje. Treba reći da djeca zadaću rade samostalno i uz pomoć učitelja/uce kada je to potrebno. Rade ju također svi istodobno pa pisanje zadaća ne predstavlja neko opterećenje. Na taj način imaju poslijepodne više slobodnog vremena, jer sve svoje obveze izvršavaju u školi. Djeca su zadovoljna, jer će sa već uigranim društvom samo nastaviti ispunjavati svoje školske obveze i organizirano slobodno vrijeme, a još više roditelji jer imaju kome povjeriti djecu koja će nakon što oni završe s poslom već ispuniti sve svoje zadaće od toga dana.

Za realizaciju projekta produženog boravka potrebno je prilagoditi prostorije Osnovne škole Slano, podmiriti povećane troškove grijanja odnosno održavanja prostora, zaposliti učitelja/icu razredne nastave koja bi se isključivo bavila potrebama djece u produženome boravku. Ti troškovi se mjere u stotinama tisuća kuna koje u potpunosti snosi Općina Dubrovačko primorje i Dubrovačko-neretvanska županija, a roditelji bi trebali snositi samo troškove prehrane koji bi trebali biti između 500,00 – 600,00 kuna po učeniku ovisno o broju radnih dana u mjesecu. Program produženog boravka namijenjen je učenicima prvog i drugog razreda, a za upis djece ne postoje posebni uvjeti poput oba roditelja u radnome odnosu.

Za sva dodatna pitanja kao i iskazivanje interesa za programom produženog boravka molimo kontaktirajte tajništvo Osnovne škole Slano - gospođu Rinu Bujak na telefon 020/871-514, 098 9631352 ili na e-mail: ured@os-slano.skole.hr , najkasnije do 17. srpnja 2017. godine.

U Slanome, dana 07.07.2017.

S poštovanjem,

Ravnateljica Osnovne škole Slano