Maškare u OŠ Slano
Autor: Josip Kačunić, 1. 3. 2022.

U utorak, 1. ožujka 2022. dio učenika OŠ Slano obilježio je maškare. Kako epidemiološke mjere nisu omogućile  zajedničku maškaranu zabavu u školskoj dvorani tako su učenici pozvani da tog dana dođu maškarani na nastavu te obilježe taj dan u svojim razredima.

Djeca, posebno ona najmlađa nisu mogla tome odoljeti, tako je tog dana po našoj školi bilo mnoštvo različitih filmskih akcijskih likova, likova iz bajka, slavnih osoba.....Mogli bismo reći kako kreativnosti za maškaranje nije nedostajalo.

Najpoznatiji naziv ovog događaja su maškare, međutim u nekim krajevima su poznate kao poklade, fašnik ili mesopust. U nekim našim krajevima nazivi mogu biti i pust, krnoval, krnjeval, pokladi ili fašnjek. U velikoj većini naših krajeva i ostalim zemljama čak i na drugim kontinentima festivali maškara se održavaju prije korizme i to 40 dana prije Uskrsa.

Slavlje maškara povijesno potječu od rimskih bakanalija i utemeljeno je na vjerovanju da paljenjem određenog lika služi tjeranju zla i zlih sila, ali i tjeranje zime. Vrlo često značenje maškara ima i socijalno i političko značenje putem kojeg građani šalju određene poruke svojim vladajućima čime su nezadovoljni i što žele da im bude bolje. Međutim najviše se organiziraju slavlja u cilju zabave, masovnih povorki, plesova, vatrometa kako bi se mase zabavile.