Vjeronaučna olimpijada u Dubrovniku
Autor: Josip Kačunić, 22. 2. 2016.

U Biskupijskoj klasičnoj gimnaziji Ruđera Boškovića u Dubrovniku u petak, 19. veljače, održano je Županijsko/biskupijsko natjecanje iz Vjeronauka.

Prije samog početka natjecanja u kapelici klasične gimnazije natjecatelji i njihovi mentori pomolili su se za što bolji uspjeh. Molitvu je predvodio mr. don Marinko Šljivić, predstojnik Katehetskog ureda Dubrovačke biskupije.

Natjecanje se odvijalo u tri kruga. U prvom dijelu su svi učenici samostalno pisali test te su se njihovi pojedinačni bodovi zbrajali. U drugom krugu kao ekipa morali su povezati točne odgovore s odgovarajućim pitanjima, a u posljednjem trećem krugu igrao se „Milijunak“.

U pauzi između testova animatori mladih Dubrovačke biskupije zabavljali su natjecatelje, prvo igrokazom, a zatim i plesom na školskom igralištu.

Članovi županijskog povjerenstva Vjeronaučne olimpijade za osnovne škole bili su Romana Đuka-Alemani (predsjednica), mr. don Marinko Šljivić i Šime Zupčić, a za srednje škole Ivo Kralj (predsjednik), Josip Kačunić i Ante Novaković.

Na natjecanju su sudjelovali učenici viših razreda osnovnih škola, te učenici srednjih škola. Ekipa svake škole sastojala se od četiri učenika koji su osvojili najbolje rezultate na školskom natjecanju. Ove godine sudjelovalo je 13 osnovnih i 10 srednjih škola s područja Dubrovačke biskupije: OŠ Antuna Masle  Orašac, OŠ Blato, OŠ Cavtat, OŠ Gruda, OŠ Ivana Gundulića, OŠ Lapad, OŠ Marina Getaldića, OŠ Mokošica, OŠ Petra Kanavelića  Korčula, OŠ Slano, OŠ Vela Luka, OŠ Župa Dubrovačka, OŠ Orebić. Srednje škole koje sudjeluju su: Biskupijska klasična gimnazija, Dubrovačka privatna gimnazija, Ekonomska i trgovačka škola, Gimnazija Dubrovnik, Medicinska škola, Obrtnička i tehnička škola, Pomorsko-tehnička škola, Srednja škola Blato, Srednja škola Vela Luka, Turistička i ugostiteljska škola Dubrovnik.

Učenice naše škole zauzele su 9. mjesto te su pokazale dosta dobro znanje iz naučenog gradiva.

Organizatori natjecanja su Ministarstvo znanosti obrazovanja i sporta, Agencija za odgoj i obrazovanje, Nacionalni katehetski ured Hrvatske biskupske konferencije i Glas Koncila u suradnji s Katehetskim uredom Dubrovačke biskupije.

(preuzeto: http://www.dubrovacka-biskupija.hr)