Radovi za HRT-ov projekt "DRUGI"
Autor: Josip Kačunić, 1. 4. 2016.

OŠ Slano se rado odazvala na raspisani natječaj HRT- ovog projekta „DRUGI“. Naime, imali smo za zadatak iskazati posebnost tj. specifičnost svoga kraja. Tako su učenici trećeg razreda pod vodstvom učiteljice Nataše Pasković  napravili prekrasne likovne radove s kojim su prikazali dijelove narodne nošnje Dubrovačkog primorja, običaj pengavanja jaja tj. ukrašavanja uskrsnih pisanica te pletenja palmi koje se nose po vjerskom kršćanskom običaju na Nedjelju Cvjetnicu.

Isto tako su učenici nižih razreda koji su uključeni u izvannastavnu aktivnost „Mali linđo Slano“ zabalali, odnosno zaplesali  tradicionalno kolo i poskočicu linđo. Sve smo to i dokumentirali u obliku snimljenog video zapisa kojeg smo poslali za potrebe realizacije HRT-ovog projekta.

Ovu izvannastavnu aktivnost vodi učiteljica Marija Pendo koja se istinski trudi prenijeti učenicima tu predivnu nematerijalnu kulturnu baštinu. Vjerujemo da joj nije lako svake godine „vrbovati“ nove učenike, kojih je ionako malo,  te u isto vrijeme motivirati da i oni stariji ostanu u navedenoj aktivnosti, ali ona za sada svojom ljubavlju i predanjem to i uspijeva.

Kad pogledate video kojeg smo objavili moći ćete se i sami uvjeriti  kako su i ti najmlađi članovi linđa dobri i kvalitetni u balanju te kako je pred njima blistava budućnost u svim nastupima s kojima će nas obogaćivati. Nadamo se da će oni svojim primjerom potaknuti i buduće generacije djece koja će doći u OŠ Slano da nastave sa ovom aktivnošću kroz pjesmu, ples i veselje.

FOTO LIKOVNIH RADOVA (klikni na link)

VIDEO SNIMAK - BALANJE LINĐA (klikni na link)