IZLET U DOLINU NERETVE
Autor: Josip Kačunić, 13. 5. 2016.

Početkom mjeseca svibnja, slanjska škola je opustjela jer su učenici od 1.-8. r. otišli na izlet u dolinu Neretve. Kao i uvijek, u autobusima je vladalo uzbuđenje i žamor, pjesma i smijeh. Poticajno i lijepo je u našoj bližoj okolici posjetiti važne povijesne i prirodne lokalitete, te od stručnih ljudi čuti i naučiti nešto novo.

Prva lokacija je bila Prirodoslovni muzej u Metkoviću. Pomalo uspavani, ušli smo u prekrasnu zgradu , odnedavno lokaciju muzeja. Podijeljeni u 2 grupe, razredna i predmetna nastava, rasporedili smo se radi mogućnosti obilaska.       Dočekale su nas djelatnice muzeja, spremne za stručno vođenje. Strpljivo, s puno znanja i ljubavi prema svom zadatku, vodila nas je ravnateljica muzeja, gđa Ivana Baće. Bogatstvo životinjskog svijeta je sačuvano u velikoj mjeri. Ornitološka zbirka je jedinstven skup preparata ptica ulovljenih isključivo u prostorima delte. U muzeju se, uz stalni postav, predstavlja i geološka prošlost i bilje i životinje različitih staništa tog kraja. Svaka pohvala gđi Baće za prilagodbu svog izlaganja dječjoj dobi, kao i odgovarajućem pedagoškom pristupu.

Druga lokacija je bio Arheološki muzej u Vidu koji je izgrađen na ostacima rimskog hrama-Augusteuma . Arheološki materijal muzeja je jedinstven, ne samo za Hrvatsku, već je značajan i za europske i svjetske razmjere. Veličanstvenih 17 mramornih skulptura nadnaravne i naravne veličine ostavili su nas bez daha. O povijesti na povijesnom mjestu- pun pogodak!  Viđeno , a ne samo pročitano ostavlja dublji trag u svima nama, a također i budi znatiželju.

Kupovina suvenira, ručak, odlazak do Ploča uz kraći obilazak luke-šetnju  i povratak. I evo nas u Slanomu. Zabavili smo se, družili i dosta toga naučili. Do sljedećeg izleta!

Katarina Falkoni, učiteljica 4. r.

Idi u FOTO-GALERIJA:

GALERIJA 1