4. nacionalno natjecanje u čitanju naglas u Sisku
Autor: TEA Kompar Jerković, 21. 11. 2016.

17. i 18. studenoga u Sisku se održavalo 4. nacionalno natjecanje u čitanju naglas na kojemu su sudjelovale i učenice naše škole, Matea Majdandžić i Karmen Knežić, kao predstavnice Dubrovačko-neretvanske županije. Učenice su bile i više nego odlične, a posebno Matea koja se plasirala na drugo mjesto! Djevojke, bravo, ponosni smo na vas!

Odlazak na natjecanje započeo je u četvrtak nešto prije 5 sati ujutro jer smo putovale avionom za Zagreb. Put su nam omogućile Dubrovačke knjižnice, a do zračne luke su nas povezli Matejini roditelji. Ovom prilikom se još jednom svima zahvaljujemo. Od Zagreba do Siska smo putovale organiziranim prijevozom te smo ondje stigle oko 13 sati. Prvi dan se natjecala Matea u mlađoj kategoriji, a drugi dan Karmen u starijoj.

Više fotografija pogledajte u našoj fotogaleriji ili

na Facebooku školske knjižnice!

Natjecanje je svečano otvoreno u Domu kulture Kristalna kocka vedrine u Sisku uz predstavu „Šuma Striborova“ polaznika Dramskog studija „Kockica“ dok je drugoga dana program obogaćen lutkarskom predstavom „Kako je Potjeh tražio istinu“ polaznika dramske grupe Osnovne škole Budaševo-Topolovac-Gušće. Obje su predstave nastale pod umjetničkom palicom Dubravke Granulić. Cjelukupni je program bio prožet motivima „Priča iz davnine“ Ivane Brlić-Mažuranić slaveći tako 100. godišnjicu od objavljivanja prvoga izdanja Priča.

U mlađoj kategoriji (3., 4. i 5. razred) sudjelovali su predstavnici 14 županija, a u starijoj (6., 7. i 8. razred) 13 županija Republike Hrvatske. Došli su u pratnji svojih mentora s ciljem osvojiti što bolje mjesto predstavljajući svoju omiljenu knjigu te čitajući ulomak iz nje. O samome nastupu odlučivali su članovi Prosudbenih komisija – u mlađoj su kategoriji to bili Ljiljana Sabljak, magistrica informacijskih znanosti, knjižničarska savjetnica; Irina Čulinović, poznata radijska i televizijska voditeljica; Natalija Dragoja, voditeljica pedagoško-animacijskih aktivnosti za djecu i mlade u KGZ; Patrik Sladović, pobjednik je 3. nacionalnog Natjecanja u čitanju naglas u mlađoj kategoriji, a u starijoj Kristina Čunović, voditeljica je Županijske matične službe Gradske knjižnice „Ivan Goran Kovačić” u Karlovcu i koordinatorica je prve nacionalne kampanje za poticanje čitanja naglas djeci od rođenja „Čitaj mi!“; Maja Brajko-Livaković, književnica i članica je Društva hrvatskih književnika i Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade; Marko Hergešić, nakon završene Akademije dramske umjetnosti radi kao slobodni umjetnik; Marko Sekulić, pobjednik je 3. nacionalnog Natjecanju u čitanju naglas u starijoj kategoriji.

Rad je komisiji ove godine bio izuzetno težak, jer su se natjecatelji odlično pripremili za svoje nastupe koji su bili zanimljivi, kreativni i naposljetku jedinstveni. Ipak, članovi Komisije odabrali su najbolje od najboljih pa su rezultati ovogodišnjega natjecanja sljedeći:

Mlađa kategorija
1. mjesto: Ana Marija Savić (Vukovarsko-srijemska županija) – mentorica Mirna Pavić
2. mjesto: Matea Majdandžić (Dubrovačko-neretvanska županija) – mentorica: Tea Kompar Jerković
3. mjesto: Luka Azinović (Zagrebačka županija) – mentorica: Davorka Facko-Vnučec

Nagrada publike: Ivor Muješić (Istarska županija) – mentorica: Amadea Draguzet

Starija kategorija
1. mjesto: Marija Ljubica Nosić (Požeško-slavonska županija) – mentorica: Alenka Šljivečka
2. mjesto: Nina Kovačević (Vukovarsko-srijemska županija) – mentorica: Irena Mataković
3. mjesto: Meri Prka (Bjelovarsko-bilogorska županija) – mentorica: Tanja Grbavac

Nagrada publike: Sara Roginić (Sisačko-moslavačka županija) – mentorica: Diana Kutnjak

Osim samoga sudjelovanja u Natjecanju, predstavnici svih županija sa svojim su mentorima prošetali gradom Siskom upoznajući njegove prirodne i povijesne ljepote i znamenitosti, a Večerom kod Stribora zaokruženo je zajedničko druženje natjecatelja uz slapanje novih prijateljstava, razmjenu dojmova i iskustava.

(dio teksta preuzet sa: Sisak.info)