Sv. Franjo Asiški - zaštitnik ekologa
Autor: Josip Kačunić, 9. 10. 2021.

Papa Ivan Pavao II. je 1979. godine sv. Franju Asiškog proglasio „nebeskim svecem zaštitnikom  onih koji promiču zaštitu okoliša“.

Sv. Franjo poznat je kao istaknuti primjer kršćanske brige za sve stvoreno. U ovim vremenima ekološke krize, znanstvenici, vjerske vođe, ateisti, akademici iz različitih područja i pripadnici vjerskih skupina prepoznaju Franju kao svoju inspiraciju.
Njegovo duboko razumijevanje ljepote i dobrote svega stvorenog ispunjava ga još snažnijom  ljubavlju i zahvalnošću prema Bogu, izvoru tako izdašnog blagoslova i punine.
Franjo je iskusio Božju prisutnost u stvorenom. Intuitivno je prepoznao da „prirodno“ ukazuje na i sudjeluje u „natprirodnom“. Osjetio je da Bog koji postaje tijelo u Kristu ostaje, i uvijek će biti, utjelovljen u svijetu.
Upravo je u Pjesmi stvorova sadržan najbolji izraz Franjinog vlastitog odnosa sa stvorenim. Jedna od najizraženijih značajki jest obraćanje elementima stvorenog kao „braći“ i „sestrama“, pri čemu se otkriva koliko duboku povezanost Franjo osjeća prema svemu stvorenome. On se divi suncu, gleda prema zvijezdama, pleše sa zrakom, približava se ognju, miluje zemlju. Pjesma slavi Božju ljubav koja se očituje u svemu stvorenom te odražava u divljenju prema svemu stvorenom.
Franjina vizija i život i dalje njeguju vječnu ekološku mudrost: da ljudska bića, kao pojedinci i kao zajednica, mogu kvalitetno živjeti u bratskim odnosima jedni s drugima i sa zemljom. Ako se pravilno protumači, njegovo duhovno-ekološko svjedočenje može ujediniti sve ljude dobre volje da zajedno sudjeluju u širim naporima usmjerenim ka stvaranju održivog društva (odzivajući se na „vapaj siromašnih“) i stabilnog eko-sustava (odazivajući se na „vapaj zemlje“).

(Izvor:https://frama-portal.net/2014/04/22/sv-franjo-zastitnik-ekologije/)

Povodom obilježavanja ovog eko-datuma učenici 2. razreda OŠ Slano upoznali su se pobliže s životom ovog velikog sveca iz čijeg primjera možemo mnogo naučiti, kako kao vjernici, tako i kao ekolozi. Učenici su uredili i plakat kojeg su postavili u hodnik škole.

FOTO: