Praznik cvjetanja mjendula, praznik učenika Osnovne škole Slano
Autor: Josip Kačunić, 9. 3. 2022.

I ove, 2022.godine Osnovna škola Slano proslavila je Dan cvjetanja mjendula, 1. stabla koje nam svojim beharom najavljuje kraj zime i početak proljeće. Praznik cvjetanja mjendula, timski projekt, osmislili smo još 2008. Godine inspirirani praznikom naše daleke braće Japanaca koji slave dane cvjetanja trešanja. U to vrijeme stanovnici Japana imaju praznik, nazvan Hanami. Običaj je da tada sa porodicom i prijateljima odlaze na piknik u prirodu kako bi uživali u svoj njenoj ljepoti. Japancima su poštovanje Majke prirode i njezinih ciklusa nezamjenjiv dio svakodnevice baš kao i našim praroditeljima, pa ne čudi što cvjetanje trešnjina drveta, a kasnije i opadanje cvjetova porede sa životom i njegovom prolaznošću. Jedino sad i ovdje možemo živjeti u zahvalnosti Stvoritelju, veličati život i sve životvorno, plemenito i  dobro u čovjeku i Majci prirodi.

(klikni na fotografiju za FOTO-GALERIJA)

Učenici 6. razreda Osnovne škole Slano su tijekom zimskih praznika za zadaću iz Hrvatskog jezika dobili zadatak da napišu pjesmu, priču ili igrokaz na temu cvjetanja mjendula.  Nastavnica iz hrvatskog jezika  Ljilja Šimunović pohvalila je naše šestaše za pjesme koje su napisali povodom Valentinova, a  ističe da naši šestaši i inače rado sudjeluje u svim aktivnostima,  redovito uče i pišu zadaće i u svoj svojoj razigranosti  nikada ne zaboravljaju važnost poštovanja sebe i drugog, prijateljstva i zajedništva.
Nakon pročitanih pjesama i igrokaza, nastavnica likovnog, naša Ana Filipović Utovac pozvala je učenike da procvjetale mjendule obilježe i crtežom, kompiniranom tehnikom olovke i pastela, što su insprirani ljepotom u sebi i oko sebe izuzetno lijepo napravili. Nastavnica Utovac pohvalila je naše šestaše jer su se vrlo odgovorno prihvatili posla, a i inače se ne boje niti jedne teme i tehnike već ju vrlo savjesno i na vrijeme naprave. Mi svi skupa sretni smo jer  Praznik cvjetanja mjendula slavimo već 14 godina i svaki put je posebno i lijepo i radosno zahvaljujući upravo našoj divnoj djeci i njihovim talentima i vrlinama.
Hvala Cvjetko, Gina, Petra, Roko Petar, Matej, Antonio, Paula, Maja, Dora, Matej, Roko, Ivana, Mara, Laura, Andriano. Sretan vam svima naš praznik, Praznik  cvjetanja mjendula i proljeće 2022.
 Ivana Penjak Kasavica

Sretan vam svima Praznik cvjetanja mjendula i proljeće 2022.