Obilježen Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača
Autor: Josip Kačunić, 23. 9. 2015.

Ozonski omotač dio je Zemljine atmosfere i nalazi se 10 do 50 km iznad njezine površine. Glavna zadaća ozonskog omotača je zaštita života na Zemlji od štetnog Sunčevog (ultraljubičastog) zračenja. Ozon je jedini sastojak atmosfere koji apsorbira ultraljubičasto zračenje u rasponu od 240 do 290 nm. Nažalost, čovjek je svojim djelovanjem, tj. emisijom klorofluorougljika (poznatijih kao freoni) i halona uzrokovao smanjenje koncentracije ozona u atmosferi.

Odlukom Generalne skupštine Ujedinjenih naroda u prosincu 1994. godine, 16. rujna proglašen je Međunarodnim danom zaštite ozonskog omotača. Na taj datum 1987. godine potpisan je Protokol iz Montreala kojim se kontrolira korištenje supstanci koje oštećuju ozonski omotač. Zemlje potpisnice obvezale su se na smanjenje upotrebe freona za 50%. Protokol je proširen dvjema revizijama kojima je zatraženo da se do 2000. godine iz upotrebe u potpunosti isključe freoni, haloni i drugi halogenirani ugljikovodici. Do danas je Montrealski protokol potpisalo 197 zemalja, među kojima i Hrvatska. Njegovom provedbom do 2010. godine smanjena je potrošnja više od 98% tvari koje oštećuju ozonski omotač. Međutim, s obzirom na to da je riječ o postojanim tvarima, njihova koncentracija u atmosferi sporo opada te se potpuna obnova ozonskog omotača očekuje tek iza 2050. godine.
Međunarodni dan zaštite ozonskog omotača obilježava se diljem svijeta na način da se promoviraju nacionalni i globalni programi za zaštitu ozonskog omotača te podiže svijest o potrebi njegovog očuvanja za generacije koje dolaze.

Povodom obilježavanja ovog važnog Eko-datuma učenici prvog razreda su pogledali edukativni crtani film Ozzy Ozonko nakon čega su dobili inspiraciju za svoje predivne likovne radove. Zajedno smo zaključili da kao Eko-škola moramo dati svoj doprinos u očuvanju ozonskog omotača.

Foto: