22.04.2016. Dan planeta Zemlje
Autor: Josip Kačunić, 2. 5. 2016.

U Hrvatskoj se Dan planeta Zemlje organizirano obilježava od 1990. godine. Dan planeta Zemlje službeno se obilježava od 1992. godine kada je tijekom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru na kojoj je sudjelovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruga usklađen dalekosežni program za promicanje održivog razvoja.

Tako smo i ove godine kao Eko-škola obilježili ovaj značajan Eko-datum kroz čitavi niz raznih aktivnosti, koje su uglavnom obuhvatile sve učenike naše škole.

(Pano na temu "Dan planeta Zemlje" uredili učenici 7. razreda)

Nastavili smo, evo već treću godinu, s ekološkom akcijom sadnje uz biciklističku stazu prema Banićima. Zadaća starijih učenika bila je nekoliko dana prije pripremiti, tj. iskopati rupe i očistiti travu dok su učenici nižih razreda na sam datum Dana planeta Zemlje proveli akciju sadnje. I zamislite, ništa više ni manje, nego s pjesmom! Pjevalo se na polasku, u autobusu, kao i na samom povratku.

Nažalost, ponos i raspoloženje je pokvarila kruta zbilja kako se navedena staza iz godine u godinu sve više pretvara u područje za odlaganje glomaznog otpada. Onako, gledajući na stari poderani krevet među raznolikim biljem zapitali smo se u sebi, a neki i na glas: "Pa tko tu spava?" Iako na samoj stazi jasno postoji upozorenje da se tu ne odlaže otpad, očito se netko toliko jednostavno oglušuje na to. Kakvu će samo sliku o nama i ove godine stvoriti biciklisti iz naših apartmana i hotela dok budu prolazili tom stazom?!

Ali, posebno smo ponosni što mlađim generacijama prenosimo zdrave upute kako pravilno voditi brigu o okolišu u kojem živimo - jer bez promjena, ukoliko ostanemo na putu s kojim smo krenuli, zabrinjavajuće je što ćemo ostaviti budućim naraštajima.

Kako smo točno obilježili taj datum možete vidjeti i u FOTO-GALERIJI: (klikni na pojedini link)

Sadnja bilja - prvaši

Likovni radovi - drugaši

Pripremanje tla za sadnju - VIŠI RAZREDI (5.-8. raz.)

Sadnja bilja - NIŽI RAZREDI (1.-4. raz.)