2019-03-20 19:36:00 Predavanje o važnosti mozga Svjesnom pozornošću, igrom i boravkom u prirodi razvijamo i čuvamo dječji mozak i od štetnog utjecaja ekrana Povodom obilježavanja Tjedna mozga od 11. do 15. ožujka 2019. djelatnica Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije gospođa Marina Jerinić Njirić provela je radionicu za učenike 1. i dijela 2. razreda na temu „Učenje i pamćenje“. Kolegica Jerinić Njirić svojim je predavanjem željela i zaštititi djecu pa im je preporučila zdravu, domaću hranu, pohvalila radionice promocije zdrave hrane Eko škole Slano i svima preporučila puno, puno igre na svježem zraku koju naši učenici i onako najviše vole. U svrhu preventive pitala je djecu jesu li čuli za Moma kojeg je opisala kao nešto strašno ružno i loše te preporučila djeci da čim se taj lik pojavi u crtićima da odmah zovu roditelje i obavijeste ih.
Igrica Blue Whale je u međuvremenu zabranjena, no i ona i lik poput Moma koji se poput virusa pojavljuje u igricama naše djece i govore im najstrašnije stvari više su nego očito upozorenje i alarm roditeljima i pedagozima koliko je opasno djecu izlagati „bejbisitteru ekranu mobitela odnosno kompjutora“.
„Sve većim oslanjanjem na strojeve u komunikaciji gubimo sposobnost osobne interakcije. Po prirodi smo društvena bića te nam dijeljenje intime s prijateljima i obitelji jako koristi emocionalno i fizički. Ali umjesto da izravno komuniciramo s ljudima, mi šaljemo elektronske poruke. I naša djeca vide kako se ponašamo, ona nas kopiraju, izlažući se tako riziku u potpunosti doživjeti pravu intimu i emocionalni kontakt. Također kao je rekao Nicholas Carr, autor knjige The Shallows: What the Internet is Doing to Our Brains (Površnost: Što Internet čini našem mozgu): „Od osoba koje njeguju osobno znanje, pretvaramo se u lovce i sakupljače u šumi elektroničkih podataka.“ Ivana Penjak Kasavica, prof.,stručna suradnica pedagoginja Osnovne škole Slano
Idi u FOTO-GALERIJA
|
Osnovna škola Slano |