Vrijedi za pročitati
Kako s djecom razgovarati o smrti
Autor: Rina Bujak, 10. 6. 2018.

U najboljoj namjeri i želji da dijete zaštitite od neugodnih životnih iskustava odrasli su, a osobito roditelji, skloni iz svog odnosa s djetetom isključiti neke teme , neka iskustva. Često jedan od razloga može biti roditeljska nesigurnost u vlastito ponašanje, osjećaje i stavove u tim situacijama. Jedna od tih tema je i smrt.

Razumijevanje smrti ovisi o djetetovoj dobi i sposobnostima, kao i o obilježjima kulture u kojima dijete živi. Dijete u dobi :

•  Od 3 do 5 godina smrt smatra vrstom sna, jer nije u stanju shvatiti konačnost života i stoga je uvjereno da će se pokojnik jednog dana vratiti (kao u crtiću).
  •  Od 5 do 9 godina shvaća konačnost života, ali ne uviđa da je smrt neizbježna svim ljudima. Fenomen smrti personificiraju, pa smrt vide kao osobu.
  •  9 i više godina , dijete uviđa da je smrt dio životnog ciklusa i da je neizbježna. To omogućava da uviđaju i mogu prihvatiti njezino fizičko i psihičko značenje (shvaća da se umrli više nikada neće vratiti).

Kako će se pojedino dijete ponašati ovisi o tri čimbenika:

1. obiteljska situacija ako je u obitelji sigurno, zaštićeno, dijete će se zdravo ponašati i u toj situaciji, bez obzira na to što će neke njegove reakcije možda biti „čudne“.
  2. način na koji je osoba umrla neočekivana smrt najteže pogađa i djecu i odrasle.
  3. djetetova dob i prethodno iskustvo starija djeca, pogotovo ona koja su već prolazila proces žalovanja zbog gubitka bliske osobe, lakše će podnijeti smrt.

Kako reći djetetu tužnu vijest?

1. Moram ti reći nešto vrlo tužno. Jučer se je dogodila nesreća i ……… je poginuo.
  2. Znaš da je baka bila teško, teško bolesna. Dugo se liječila, ali bila je jako bolesna i nisu joj pomogli lijekovi. Moram ti reći nešto tužno – umrla je.

Nikako djeci ne treba govoriti :

• Tata je zauvijek zaspao. (djeca se nakon toga mogu bojati odlaska na spavanje)
  • Baka se razboljela i umrla . (Većina djece je često bolesna. Bolje je reći da je baka bila vrlo, vrlo bolesna. Više nego smo mi ikada bili…)
  • Ljudi koji umiru idu na dugo putovanje. (djeca i roditelji idu često na putovanje)
  • Bog je uzeo tvoga djeda. (Dijete može misliti da Bog može uzeti vrlo brzo i njega i da nije sigurno. Ako želite s djetetom podijeliti vjerske osjećaje radije recite : Bog će se brinuti za njega.)
  • Otišao je u bolnicu i umro. (Dijete može misliti da je odlazak u bolnicu uzrok smrti.)

Bitno je znati!

Smrt je prirodan završetak života. Smrt bliske osobe pogađa sve ljude – i odrasle i djecu. Govoriti o smrti znači govoriti o životu.