preskoči na sadržaj

Osnovna škola Slano

Login
Tražilica
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Anketa
Ovogodišnje školske maškare bile su:



Vrijedi za pročitati
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Što roditelji ne bi smjeli izgovoriti
Autor: Rina Bujak, 10. 6. 2018.

Postoje neke rečenice koje roditelji ne bi trebali izgovarati. To su poruke koje mogu izazvati osjećaj manje vrijednosti kod djece, te čak izazvati sumnju u roditeljsku ljubav. To su izjave koje djecu neće naučiti da preuzmu odgovornost za svoje postupke, jer se takvim porukama ne uspostavljaju pozitivne smjernice niti rezultiraju pozitivnim obrascima ponašanja kod djece. Evo nekih od tih rečenica:


 Kada sam ja bio/bila tvojih godina… - Ova izjava podrazumijeva da su roditelji bili daleko napredniji, pametniji ili sposobniji u istoj dobi u kojoj su danas njihova djeca. Stoga, djeca ovaj komentar doživljavaju kao devalvaciju njihove jedinstvenosti i osobnosti.

Zato što sam ja tako rekao/rekla! – Izgovarajući ovu rečenicu roditelji preuzimaju ulogu diktatora, a djeca u pravilu na to reagiraju otporom. Štoviše, čak i ako djeca prividno pristanu na takav odnos, naći će način da se suprotstave.

Ugledaj se na brata/sestru! – Ovaj komentar dijete će protumačiti na način da se roditeljima ne sviđa ono kakvo jeste, već da žele da bude kao neko drugi (brat, sestra…nije čak ni bitno).Rezultat ove roditeljske opaske je dijete koje se osjeća degradirano, beskorisno, beznadno i nevoljeno.

Ako me ne poslušaš, ostavit ću te ovdje! (ili: Ako me ne poslušaš, ja ću otići!) – Ova ili slična izjava ne bi smjela biti izgovorena, jer je upravo jedna od najstrašnijih noćnih mora svakog djeteta roditelj koji ga napušta. Naravno, ako djeca previše puta čuju ovu neostvarenu prijetnju, počet će je ignorirati i ismijavati, a povjerenje i autoritet će trajno oslabiti.

Kako možeš biti tako glup (smotan)?! – Ova izjava kod djeteta rezultira negativnom percepcijom samoga sebe, te narušenim samopouzdanjem. Djeca će na ovakve opaske uglavnom odgovoriti ponavljanjem svoje "gluposti" kako bi pokazali roditelju da nije u pravu.

Šuti! – Ova naredba je ravna šamaru, čak je i gora jer još dublje emotivno ranjava dijete. Kod djece, izaziva prkos i opravdanu ljutnju.

Tako nikada nećeš ništa postići u životu! - Ovo je komentar poražavajući za djecu, jer uništava njihovo samopouzdanje. Rezultat može biti prihvaćanje i osjećaj bezvrijednosti i očaja, ili verbalno suprotstavljanje koje može rezultirati neželjenim odnosom sa roditeljima.  

Prestanite se svađati odmah! - Sva braća i sestre se svađaju. To je dio odrastanja. To je također dio procesa učenja, na taj način se zbližavaju i postaju istinski prijatelji za cijeli život. U ovom odnosu djeca testiraju jedni druge, verbalno i fizički, i to je potpuno normalno. Osim toga, jedan od ciljeva njihovih svađa je uključiti roditelja, a kada se to desi, suparništvo se zapravo samo produbljuje.   





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju