« Srpanj 2024 »

Svjetski dan pričanja bajki
Autor: Josip Kačunić, 4. 3. 2024.

„Ono što je hrana za tijelo, to su bajke za dušu",
Želite li da vam dijete bude inteligentno, čitajte mu bajke, a ako želite da bude vrlo inteligentno, čitajte mu još bajki, rekao je Albert Einsten. Dan 26. veljače, posvećen je upravo tome – pričanju bajki, od Grimmovih, Andersenovih, bajki  Ivane Brlić Mažuranić pa sve do novih, suvremenih.

Svjetski dan pričanja bajki  učenici produženog boravka OŠ Slano obilježili su u školskoj knjižnici. Slušali su bajku Tko je dobar, a tko ne, Crvenkapice.
Svima  već dobro poznata Crvenkapica ovaj put je bila još zanimljivija jer nas je potakla na “dubokoumna“ promišljanja o ljudskim osobinama. I sami su se nekad osjetili u Crvenkapičinoj koži, i sami nekad bijaše zavarani ljupkim i milozvučnim glasom, dok su im se stroge  i „zločeste“ osobe znale pokazati kao jako pravedne i tople. Zaključismo kako moramo biti jako oprezni u ovim čudnim, izazovnim vremenima.
A izazov za sve njih danas je bio postati  spisatelj te napisati kraj neke nove “ moderne“ Crvenkapice.    Svi znamo onaj ustaljeni početak… Jednom davno živjela djevojčica Crvenkapica, nije to bilo njezino pravo ime, zvali su je tako jer  je uvijek nosila crvenu kapicu… no što se sve dalje moglo dogoditi otkrit će maštovite priče naših učenika…

„Ono što je hrana za tijelo, to su bajke za dušu", napisao je Rudolf  Steiner

Anita Begušić