VUKOVARU U SPOMEN
Autor: Josip Kačunić, 20. 11. 2015.

Godine su prošle, trava je  učvrstila korijenje nad vječnim počivalištima vukovarski heroja. Tek sjene uspomena  nas podsjećaju na najkrvaviju bitku za Domovinu. Polako blijede  uspomene u sjećanjima  mnogih koji su se na Vukovar kleli kao na raspelo hrvatskoga naroda, a iz školskih udžbenika brišu se imena onih koji su u nebo sa sobom ponijeli vukovarsku dušu.

Sve je manje pjesama i o Gradu Heroju i vukovarskih ratnih priča u dječjim čitankama iako su rane još otvorene i srca ucviljenih  još uvijek  krvare. Još mnogi ni groba  voljenima ne poznaju.

A  dvadeset četiri godine su prošle.

Na sam dan pada Vukovara Lijepom našom gorjele su svijeće, tugovalo cvijeće na grobovima  i vapile ruke k nebu u slavu heroja. Tugovala je i Škabrnja. Svaka kuća  oplakivala je svoga  zvjerski stradaloga člana.

A kao i svake godine , učenici OŠ Slano  su i ove godine  kroz nastavni program   proučavali povijest Vukovara i Domovinskog rata. Iako u Čitankama starijih razreda  nema više“ Vukovarskih ratnih priča“ Siniše Glavaševića, niti ratne poezije o Vukovaru, učenici su u razgovoru sa svojim roditeljima i starijim članovima obitelji stekli nova saznanja o Gradu Heroju. Uz molitvu, paljenje svijeća i  prigodnim recitalom obilježili su 18. studenoga   zajedno sa svojim učiteljima i ravnateljicom dostojanstveno obilježili ovaj dan.   Lj. Šimunović

FOTO:

(Pano na temu Vukovara su uredili učenici 8. razreda preko sata likovne kulture)

(Likovni radovi učenika 3. razreda prigodom obilježavanja stradanja Vukovara)