Terenska nastava u Vukovar
Autor: Josip Kačunić, 28. 3. 2017.

U utorak, 21. ožujka, u 7:30 uputili smo se prema Vukovaru, zajedno s osmašima OŠ Orebić i njihovim učiteljima. Putovanje je bilo dugo, ali je proteklo u izvrsnoj atmosferi i druženju. U 20:30 došli smo u Memorijalni centar Domovinskog rata (Vojarnu) u čijem se kompleksu nalazi hostel Dubrovnik gdje smo bili smješteni. Program terenske nastave zamišljen je u dva dana tijekom kojeg učenici upoznaju povijest Vukovara i okolice od prapovijesti do danas. Prvi smo dan posjetili muzej Vučedosle kulture i prisjetili se gradiva 5. razreda, ali i naučili puno novih stvari o načinu života u okviru vučedolske kulure.

Nakon toga posjetili smo dvorac Eltz u kojemu je smješten gradski muzej Vukovar i uz pomoć kustosa muzeja upoznali povijest Vukovara. Nakon ručka posjetili smo rodnu kuću Ladislava Ružičke, dobitnika Nobelove nagrade za kemiju, gdje smo slušali predavanja o raspadu Jugoslavije, Domovinskom ratu i Bitki za Vukovar. Predavanja su bila zanimljiva i poučna, a nakon predavanja splitski nadbiskup Marin Barišić održao je Školu mira. Nadbiskup je naglasio vrijednost mira, tolerancije i suosjećanja. U završnom dijelu organiziran je kviz znanja u kojem su našu školu uspješno predstavljale  Karmen Knežić i Ivana Raguž i osvojile 4. mjesto. Slobodno vrijeme nakon kviza iskoristili smo za šetnju centrom Vukovara, a večer je bila rezervirana za zabavu u disku i druženje  s učenicima osmih razreda iz drugih škola koje su u tom terminu boravili u Vukovaru.

U četvrtak ujutro nastavu smo započeli na Trpinjskoj cesti u Spomen domu hrvatskim braniteljima gdje smo saznali što se dogodilo na spomenutoj lokaciji te vidjeli imena i prezimena poginulih i nestalih branitelja. Potresno je i tužno bilo obilaziti mjesta sjećanja u Vukovaru: Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata te Spomen-dom Ovčaru gdje smo zapalili svijeću i pomolili se za sve nevine žrtve. Nakon toga uputili smo se u razgledavanje Bolnice grada Vukovara i vidjeli originalne snimke iz Domovinskog rata te svjedočanstvo doktorice Vesne Bosanac. U podrumima bolnice nalazi se muzej gdje su prikazani uvjeti rada i izgled bolnice za vrijeme ratnih mjeseci. Obilazak podruma ostavio je dubok dojam na sve.

Terensku nastavu završili smo povratkom u Memorijalni centar. Bojnik Anđelko Batinić proveo nas je kroz vojarnu i ispričao kako je on proveo teške mjesece opsade Vukovara. Vidjeli smo i razne izložbene primjerke oružja i eksplozivnih naprava te prikaz koncentracijskih logora Stajićevo i Begajci. Učenicima je cijeli kompleks Vojarne bio jako zanimljiv jer su mogli sami razgledati sve što je u krugu hostela, a samim time i penjati se po brodovima, avionima i ulaziti u tenkove.

Nakon ručka došlo je vrijeme za povratak kućama. U Slano smo se vratili u petak u jutarnjim satima prepuni dojmova. Posjet Vukovaru, gradu heroju, svima će ostati u sjećanju.

Neka je vječni mir svim poginulima u Domovinskom ratu i Bitki za Vukovar!

Tea Đivanović

Idi u Foto-galerija: