Pokretanje kampanje "Za manje otpada"
Autor: Josip Kačunić, 29. 11. 2016.

Poštujući zadanu metodologiju kampanju Za manje otpada započeli smo tako da smo se na Eko odboru jednoglasno prihvatili uključivanje OŠ Slano u ovaj projekt. Bila nam je čast što nas je Udruga Lijepa Naša  stavila na popis 35 škola koje će provesti navedenu kampanju. Ocijenili smo da kao Eko škola upravljamo i gospodarimo pravilno i odgovorno, ali i kako ima još mogućnosti za napredovanje i usavršavanje. Uglavnom, selektiramo otpad za papir, plastične boce, čepove te biološki otpad. Na Odboru je dogovoreno kako ćemo voditi tjednu evidenciju o prikupljenom otpadu, točnije papiru kojeg ćemo potom vagati tj. mjeriti težinu. Nosioci aktivnosti su učenici viših razreda (5.-8. r.) sa svojim razrednicima.  Kampanju ćemo povezati s kurikulumom kroz predmete vjeronauk, biologija, priroda te satove razrednika. Što se tiče medijskog izvješćivanja oglašavati ćemo se preko portala škole, a projektni dan ćemo nastojati objaviti i preko dnevnih tiskovina grada Dubrovnika. Eko kodeks kojeg smo donijeli glasi: „Čist okoliš: bolja budućnost!“ – što je ujedno i kodeks Eko škole.

Kampanju smo započeli predavanjem o selekciji otpada u školi i školskom dvorištu. Predavanje je održao eko koordinator Josip Kačunić. Posebnu je pažnju pri predavanju usmjerio prema prvašima koji tek ulaze u prihvaćanje brojnih školskih pravila. S njima je eko koordinator i otišao do koševa za selekciju otpada te im obrazložio što gdje kao Eko škola u selekciji otpada odlažemo.  Učenici viših razreda izradili su uz pomoć svoje učiteljice engleskog jezika i plakat na temu reciklaže.

Za projektni dan planiramo sadnju i čišćenje u lokalnom selu Majkovi, što se u ovom trenutku još dogovaramo s mjesnim odborom i pojedinim roditeljima koji tu žive.

J.K.

FOTO: