preskoči na sadržaj

Osnovna škola Slano

Login
Tražilica
Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

Anketa
Ovogodišnje školske maškare bile su:



Kutak za roditelje

 

„U svakom roditelju živi učenik – netko tko je i sam išao u školu, nekad uspješno, nekad neuspješno… Mnogi roditelji i danas ulaze u školu preplavljeni starim osjećajima…“

 

Roditelj, saveznik, pomagač, vođa i prijatelj

 

Suradnja roditelja i škole

Koliko god vremena učitelji provodili s djecom u školi i što god radili da ih odgoje u duhu tolerancije, multikulturalnosti i cjeloživotnog učenja, presudnu ulogu u razvijanju dječjih vrijednosti ipak ima njihova obitelj - roditelji, skrbnici, bake i djedovi, oni s kojima su odrasli.

 

Ukorak s našom djecom

Mi, roditelji i učitelji, u duhu promjena koje se školstvu iz dana u dan događaju i u želji da zajednički usmjeravamo mlade ljude k pronalaženju pravih životnih vrijednosti tebamo biti partneri i primjerom pokazati što je to timski rad i što nam on dobroga donosi. Od iznimne važnosti za opstanak odgojno-obrazovnog partnerstva jesu redoviti susreti odgajatelja i obrazovatelja. Četiri puta godišnje na roditeljskim sastancima, i prema potrebi na redovitim informacijama, minimum je koji zadovoljava.

 

 

Roditeljski sastanci uistinu su dobra prilika da čujete koji koristan savjet, ali i porazgovarate s ljudima s kojima sigurno imate nešto zajedničko s obzirom na to da odgajate djecu iste dobi i vrlo sličnih interesa. Na roditeljskim sastancima možemo dogovarati zajedničke projekte, razmjenjivati važne informacije koje se tiču cijelog razreda, obrazovati se, upoznavati i surađivati. Ne biste trebali izbjegavati sastanke misleći kako su oni gubljenje vremena i kako na njima ništa novoga nećete naučiti. Neki roditelji toliko nisu voljeli školu u doba kada su i sami bili školarci da ju i danas obilaze u širokom luku. Drugi se ne slažu s ostalim roditeljima, te zbog toga ne dolaze na sastanke. Zvučat ću grubo, ali ne mogu prešutjeti da su to previše sebični razlozi za izbjegavanje jedne od rijetkih prilika koja vam se pruža da se obrazujete i usavršavate za najljepši, ali i najteži poziv u životu - roditeljstvo.


Individualni sastanci - prigoda su da redovito nadzirete napredovanje svoga potomka, jer, vjerovali ili ne, njima je do toga jako stalo. Prolaze li s odličnim ili manje odličnim uspjehom, vole znati koliko se brinete i da vas zanima kakvi su u školi. Za dobru suradnju s nama razrednicima pokušajte kad god je to moguće poštovati naše radno vrijeme i dolaziti na informacije u ono vrijeme koje smo za to odredili. Želite li doći u školu, a vrijeme određeno za informacije vam nikako ne odgovara, najavite se i dogovorite neko drugo vrijeme koje će razrednik posvetiti samo vama.

 

Partneri i prijatelji

Budimo partneri i prijatelji koji zajednički vode djecu na izlete i ekskurzije. Skrbimo o izgledu i opremljenosti škole u kojoj pola dana proboravi vaše dijete. Sudjelujmo timski u organizaciji proslava, humanitarnih akcija, zabava, maskenbala. Cijenimo i podupirimo jedni druge. Omalovažavamo li mi školu kao instituciju i pokazujemo li otvoreno negodovanje prema suradnji s učiteljima, isto će činiti i naša djeca.

Surađujmo, poštujmo jedni druge, vjerujmo u mlade naraštaje! Nama je možda njihova matematika jako teška, no mnogima su od nas moderni mobiteli prava enigma, internet još uvijek svjetsko čudo, a iPod nepoznanica. Njima ne. Suvereno vladaju tehnologijom, izrađuju power point prezentacije, prebacuju s harda na USB, snimaju filmove, dosnimavaju zvukove. Milina ih je promatrati, a pravi izazov pokušavati ići ukorak s njima.

Bilo bi još ljepše i plodnije kada bi se sve, ili barem većina obitelji, aktivno i suradnički uključile u avanturu zvanu odgoj i obrazovanje djece i mladih. Ukoliko već nisu (a ima onih koji jesu), trebali bi uskočiti u naš vlak ili nas barem pričekati na nekoj od sljedećih postaja i u nekoliko jednostavnih koraka postati roditelj, saveznik, pomagač, vođa, prijatelj.

 

 


*Tekst preuzet s www.os-cavtat.skole.hr, autor: Ivana Marinić, prof.

Priloženi dokumenti:
pravilnik vrjednovanje os ss.pdf

Vrijedi za pročitati
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Deset znakova da djetetu uništavate društveni život
Autor: Rina Bujak, 10. 6. 2018.

Roditelji mogu imati nevjerojatno pozitivan utjecaj na društveni život djece, ali ga isto tako mogu i uništiti. Zato pazite roditelji! Evo nekoliko stvari o kojima biste trebali razmisliti.

Psihologinja i bivša učiteljica Michele Borba, autorica knjige The Big Book of Parenting Solutions: 101 Answers to Your Everyday Challenges and Wildest Worries, izdvaja deset najgorih načina na koji možete uništiti društveni život vaše djece. 


1. Niste dobar uzor. Govorite djeci da se moraju pristojno ponašati, a onda verbalno napadnete konobara jer vam nije donio sve što ste naručili? Govorite li djeci da ne govore drugima iza leđa, a onda pred njima bacite sočnu trač partiju preko telefona? Ne očekujte od djece da budu dobri prijatelji, ako to niste ni sami.

2. Napadni ste. Inzistirate da vaš sramežljivi sin ima veliki rođendanski tulum, iako bi pozvao samo najbliskije prijatelje? Dijete nećete zainteresirati za prijateljstvo za koje samo vi marite.

3. Vojna škola. Organizirate svaku minutu djetetovog vremena dok je s prijateljima? Zabrinuto pratite njegovo druženje? Opustite se i dozvolite djetetu da samo proživi prijateljsko iskustvo.

4. Sterilizirate dom poput operacijske dvorane. Inzistirate da prijatelji vaše djece skidaju cipele i nikada ništa ne diraju? Ne budite toliko opterećeni čistoćom jer se tako djeca neće moći opustiti.

5. Ponašate se poput dinosaura. Dijete sramotite ispred prijatelja jer ne shvaćate njihove načine komunikacije i nove fore? Tjerate dijete da se oblači kao prije trideset godina? Ne odbijajte promjene kada su u pitanju obrasci ponašanja koji su važni vašem djetetu i prijateljima.

 

6. Kao čekićem po glavi. Stalno kritizirate način na koji vaše tinejdžer sklapa prijateljstva? Prisluškujete razgovore i govorite mu što je trebao reći? Ne budite kritični jer ćete tako dijete obeshrabriti u usvajanju društvenih vještina.

7. Nosom parate oblake. Prijatelji vašeg djeteta ne zadovoljavaju vaše kriterije? Odnosite se s nepoštovanjem, ignorirate ih ili nikada nemate vremena saznati nešto više o njima i bolje ih upoznati? Ne odbacujte prijatelje vaše djece prije nego u obzir uzmete vrijednosti koje kod njih cijene vaša djeca.

8. Svom djetetu želite biti najbolji prijatelj. Važnije vam je da se sviđate vlastitom djetetu nego da postavite granice? Želite da vam dijete bude toliko omiljeno da ste od doma učinili glavnim mjestom za okupljanje? Ne zaboravite da ste roditelj i trebate postaviti neka pravila ponašanja.

9. Kao na pustom otoku. Vama nitko nije pomagao kada ste imali problema s prijateljima, pa zašto se zamarati? Ne zavaravajte se da postoji netko tko vašem djetetu može dati veću potporu u nastojanjima da nauči društvene vještine ili da to može postići i bez vas.

10. Mala kuća strave. Odnosite li se prema svima u obitelji s poštovanjem? Želi li da vaše dijete dovoditi prijatelje doma? Jesu li ponosni na vas i u vama vide uzor? Ne očekuje da će vaše dijete prijatelje dovoditi doma ako vaša kuća nije sretno i ugodno mjesto za boraviti.


I kako vam ide? Zapamtite – koristeći jednostavna roditeljska rješenja možete jako promijeniti život vašeg djeteta, posebno ako izaberete ona koja imaju težinu u odgoju djeteta i potrudite se da ona postanu uključena u svakodnevni život.

 

Izvor: roditelj.hr





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju