preskoči na sadržaj

Osnovna škola Slano

Login
Tražilica
Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji

Anketa
Ovogodišnje školske maškare bile su:



Kutak za roditelje

 

„U svakom roditelju živi učenik – netko tko je i sam išao u školu, nekad uspješno, nekad neuspješno… Mnogi roditelji i danas ulaze u školu preplavljeni starim osjećajima…“

 

Roditelj, saveznik, pomagač, vođa i prijatelj

 

Suradnja roditelja i škole

Koliko god vremena učitelji provodili s djecom u školi i što god radili da ih odgoje u duhu tolerancije, multikulturalnosti i cjeloživotnog učenja, presudnu ulogu u razvijanju dječjih vrijednosti ipak ima njihova obitelj - roditelji, skrbnici, bake i djedovi, oni s kojima su odrasli.

 

Ukorak s našom djecom

Mi, roditelji i učitelji, u duhu promjena koje se školstvu iz dana u dan događaju i u želji da zajednički usmjeravamo mlade ljude k pronalaženju pravih životnih vrijednosti tebamo biti partneri i primjerom pokazati što je to timski rad i što nam on dobroga donosi. Od iznimne važnosti za opstanak odgojno-obrazovnog partnerstva jesu redoviti susreti odgajatelja i obrazovatelja. Četiri puta godišnje na roditeljskim sastancima, i prema potrebi na redovitim informacijama, minimum je koji zadovoljava.

 

 

Roditeljski sastanci uistinu su dobra prilika da čujete koji koristan savjet, ali i porazgovarate s ljudima s kojima sigurno imate nešto zajedničko s obzirom na to da odgajate djecu iste dobi i vrlo sličnih interesa. Na roditeljskim sastancima možemo dogovarati zajedničke projekte, razmjenjivati važne informacije koje se tiču cijelog razreda, obrazovati se, upoznavati i surađivati. Ne biste trebali izbjegavati sastanke misleći kako su oni gubljenje vremena i kako na njima ništa novoga nećete naučiti. Neki roditelji toliko nisu voljeli školu u doba kada su i sami bili školarci da ju i danas obilaze u širokom luku. Drugi se ne slažu s ostalim roditeljima, te zbog toga ne dolaze na sastanke. Zvučat ću grubo, ali ne mogu prešutjeti da su to previše sebični razlozi za izbjegavanje jedne od rijetkih prilika koja vam se pruža da se obrazujete i usavršavate za najljepši, ali i najteži poziv u životu - roditeljstvo.


Individualni sastanci - prigoda su da redovito nadzirete napredovanje svoga potomka, jer, vjerovali ili ne, njima je do toga jako stalo. Prolaze li s odličnim ili manje odličnim uspjehom, vole znati koliko se brinete i da vas zanima kakvi su u školi. Za dobru suradnju s nama razrednicima pokušajte kad god je to moguće poštovati naše radno vrijeme i dolaziti na informacije u ono vrijeme koje smo za to odredili. Želite li doći u školu, a vrijeme određeno za informacije vam nikako ne odgovara, najavite se i dogovorite neko drugo vrijeme koje će razrednik posvetiti samo vama.

 

Partneri i prijatelji

Budimo partneri i prijatelji koji zajednički vode djecu na izlete i ekskurzije. Skrbimo o izgledu i opremljenosti škole u kojoj pola dana proboravi vaše dijete. Sudjelujmo timski u organizaciji proslava, humanitarnih akcija, zabava, maskenbala. Cijenimo i podupirimo jedni druge. Omalovažavamo li mi školu kao instituciju i pokazujemo li otvoreno negodovanje prema suradnji s učiteljima, isto će činiti i naša djeca.

Surađujmo, poštujmo jedni druge, vjerujmo u mlade naraštaje! Nama je možda njihova matematika jako teška, no mnogima su od nas moderni mobiteli prava enigma, internet još uvijek svjetsko čudo, a iPod nepoznanica. Njima ne. Suvereno vladaju tehnologijom, izrađuju power point prezentacije, prebacuju s harda na USB, snimaju filmove, dosnimavaju zvukove. Milina ih je promatrati, a pravi izazov pokušavati ići ukorak s njima.

Bilo bi još ljepše i plodnije kada bi se sve, ili barem većina obitelji, aktivno i suradnički uključile u avanturu zvanu odgoj i obrazovanje djece i mladih. Ukoliko već nisu (a ima onih koji jesu), trebali bi uskočiti u naš vlak ili nas barem pričekati na nekoj od sljedećih postaja i u nekoliko jednostavnih koraka postati roditelj, saveznik, pomagač, vođa, prijatelj.

 

 


*Tekst preuzet s www.os-cavtat.skole.hr, autor: Ivana Marinić, prof.

Priloženi dokumenti:
pravilnik vrjednovanje os ss.pdf

Vrijedi za pročitati
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Što roditelji ne bi smjeli izgovoriti
Autor: Rina Bujak, 10. 6. 2018.

Postoje neke rečenice koje roditelji ne bi trebali izgovarati. To su poruke koje mogu izazvati osjećaj manje vrijednosti kod djece, te čak izazvati sumnju u roditeljsku ljubav. To su izjave koje djecu neće naučiti da preuzmu odgovornost za svoje postupke, jer se takvim porukama ne uspostavljaju pozitivne smjernice niti rezultiraju pozitivnim obrascima ponašanja kod djece. Evo nekih od tih rečenica:


 Kada sam ja bio/bila tvojih godina… - Ova izjava podrazumijeva da su roditelji bili daleko napredniji, pametniji ili sposobniji u istoj dobi u kojoj su danas njihova djeca. Stoga, djeca ovaj komentar doživljavaju kao devalvaciju njihove jedinstvenosti i osobnosti.

Zato što sam ja tako rekao/rekla! – Izgovarajući ovu rečenicu roditelji preuzimaju ulogu diktatora, a djeca u pravilu na to reagiraju otporom. Štoviše, čak i ako djeca prividno pristanu na takav odnos, naći će način da se suprotstave.

Ugledaj se na brata/sestru! – Ovaj komentar dijete će protumačiti na način da se roditeljima ne sviđa ono kakvo jeste, već da žele da bude kao neko drugi (brat, sestra…nije čak ni bitno).Rezultat ove roditeljske opaske je dijete koje se osjeća degradirano, beskorisno, beznadno i nevoljeno.

Ako me ne poslušaš, ostavit ću te ovdje! (ili: Ako me ne poslušaš, ja ću otići!) – Ova ili slična izjava ne bi smjela biti izgovorena, jer je upravo jedna od najstrašnijih noćnih mora svakog djeteta roditelj koji ga napušta. Naravno, ako djeca previše puta čuju ovu neostvarenu prijetnju, počet će je ignorirati i ismijavati, a povjerenje i autoritet će trajno oslabiti.

Kako možeš biti tako glup (smotan)?! – Ova izjava kod djeteta rezultira negativnom percepcijom samoga sebe, te narušenim samopouzdanjem. Djeca će na ovakve opaske uglavnom odgovoriti ponavljanjem svoje "gluposti" kako bi pokazali roditelju da nije u pravu.

Šuti! – Ova naredba je ravna šamaru, čak je i gora jer još dublje emotivno ranjava dijete. Kod djece, izaziva prkos i opravdanu ljutnju.

Tako nikada nećeš ništa postići u životu! - Ovo je komentar poražavajući za djecu, jer uništava njihovo samopouzdanje. Rezultat može biti prihvaćanje i osjećaj bezvrijednosti i očaja, ili verbalno suprotstavljanje koje može rezultirati neželjenim odnosom sa roditeljima.  

Prestanite se svađati odmah! - Sva braća i sestre se svađaju. To je dio odrastanja. To je također dio procesa učenja, na taj način se zbližavaju i postaju istinski prijatelji za cijeli život. U ovom odnosu djeca testiraju jedni druge, verbalno i fizički, i to je potpuno normalno. Osim toga, jedan od ciljeva njihovih svađa je uključiti roditelja, a kada se to desi, suparništvo se zapravo samo produbljuje.   





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju